Vyhledej
Novinky emailem
Metuje > Co se děje > hudba

Famózní hlas Gustáva Beláčka zazněl na koncertu KPH společně s Královédvorským chrámovým sborem

Redakce / 26.04.2023
Koncertní sezóna Kruhu přátel hudby ve Dvoře Králové je v plném proudu. Sedmý koncert z řady se tentokrát konal ve čtvrtek 20. dubna 2023 v Husově sboru ve Dvoře Králové. Na co se příznivci hudby mohli těšit? Vystoupil Královédvorský chrámový sbor, jehož hostem byl sólista Slovenského národního divadla v Bratislavě Gustáv Beláček. Tento sympatický operní pěvec, který již vystoupil na operních scénách včetně Florencie, Ženevy, Bruselu či Štrasburku, nám spolu s tímto sborem připravil pestrý hudební program sestavený ze skladeb od baroka až po současnost.
Samotné vystoupení bylo dramaturgicky Gustáv Beláček a Královédvorský chrámový sbor - koncert KPH Dvůr Královérozmanité. V úvodu zazněly sólové varhany - Pre-ludium e moll od J. S. Bacha v podání sbormistra Víta Havlíčka, který krom dirigentské úlohy ob-staral také varhanní doprovod sólisty i sboru. Hned první zpívaná skladba od téhož skladatele Quia fecit mihi magna z Magnificat patřila Gustávu  Beláčkovi a jeho famóznímu basu, jenž naplno rozezvučel prostory husitského kostela. Poté přišlo na řadu Ave Regina Coelorum J. D. Zelenky, kde mistra vystřídal náš Královédvorský chrámový sbor.

Basista Gustáv Beláček - koncert KPH Dvůr KrálovéNásledně se posluchači v části Qui tollis z Nelsonmesse J. Haydna dočkali krásné symbiózy hlasů zpěváků dvorského seskupení a sólisty G. Beláčka, což je vlastně na hudbě nejkrásnější - spojuje lidi bez ohledu na víru a vyznání. Toto jsme mohli prožít i v samotném závěru koncertu, kde jako přídavek zaznělo nádherné Panis angelicus Césara Francka. Neunikla nám také libozvučná a tak blízká slovenština v něžných písních slovenského autora M. Schneidera Trnavského - Otče náš a Keby som bol vtáčkom, jejichž interpretem byl opět G. Beláček. Těšit nás mohla i naše mateřská řeč, kterou mistr předvedl ve dvou Biblických písních A. Dvořáka.
V Misse Es dur od J. J. Ryby jsme vyslechli nadějný mladý tenor Jakuba Rojka z Královédvorského chrámového sboru, který si s úspěchem vyzkoušel sólo v úvodní části Kyrie a poté i v průběhu další části Agnus Dei. V těchto částech s jistotou zazpívala sopránová sóla také Andrea Zaorálková, která se sólově představila i v části Qui tollis z Nelsonmesse J. Haydna. K tomu jim výtečně sekundovali kolegové ze sboru.

Celé vystoupení probíhalo na kůru Gustáv Beláček a Královédvorský chrámový sbor - koncert KPH Dvůr Královéu varhan a posluchač-divák tak neměl příliš možnost prohlédnout si zpěváky zblízka, i když je na kůr celkem dobře vidět a během koncertu bylo možné spatřit sbor i sólistu při zpěvu. Na závěr v doprovodu potlesku však sestoupili k nám, abychom se mohli setkat a rozloučit se jak se sluší a patří. Celkový projev a milá slova hosta, sólisty G. Beláčka, který pochválil památky města Dvora Králové i kulturní akce zde pořádané, musela pohladit po duši každého „dvoráka“.

Gustáv Beláček a Královédvorský chrámový sbor - koncert KPH Dvůr KrálovéV pořadí již 481. koncert KPH je důkazem, že tato tradice ve Dvoře Králové má smysl, lidé se chtějí scházet a bavit se. Hudba obohacuje náš každodenní život a pro toho, kdo ji rozdává, je přízeň posluchačů motorem k další činnosti a rozvoji. Děkujeme vzácnému hostu, pěvci Gustávu Beláčkovi, všem členům Královédvorského chrámového sboru i sbormistru a varhaníku Vítu Havlíčkovi za vydařené hudební vystoupení. Díky patří rovněž i vedení královédvorského Husova sboru za příležitost posedět a rozjímat.

Lenka Pejchalová

Foto: Anna Holínská a Václav Bartoška

Související články
55 let Kruhu přátel hudby ve Dvoře Králové nad Labem
Cello Republic zaplnilo Hankův dům! Nadmíru vydařený zahajovací koncert 55. sezóny Kruhu přátel hudby
Hobojistka z Versailles přiveze na koncert Kruhu přátel hudby ve Dvoře Králové unikátní nástroj
Barytonista Robin Červinek a klavírista Jan Jiraský oslnili na koncertu KPH ve Dvoře Králové
Koncert Slávky Vernerové Pěchočové a Dvořákova klavírního kvarteta byl působivým hudebním zážitkem
Sólista Slovenského národního divadla Gustáv Beláček zazpívá s Královédvorským chrámovým sborem na koncertu KPH
Nábor nových zpěváků do Královédvorského chrámového sboru
První trumpetista SOČRu Jiří Houdek zahraje na koncertu KPH ve Dvoře Králové
Důstojné završení 55. sezóny Kruhu přátel hudby ve Dvoře Králové s Jiřím Houdkem, Danielou Valtovou Kosinovou a jubilantkou Janou Regalovou Židkovou
Operu, filharmonii i sólistu Vídeňské státní opery letos nabídne Kruh přátel hudby ve Dvoře Králové
Královédvorský chrámový sbor uvede premiéru skladby Domus mea Martina Hyblera
Královédvorský chrámový sbor zazpíval premiéru skladby Domus mea
Koncertní mistr České filharmonie Jan Mráček zahraje s Komorní filharmonií Pardubice ve Dvoře Králové
Komorní filharmonie Pardubice zahájila 56. sezónu Kruhu přátel hudby ve Dvoře Králové
Bývalý sólohornista Berlínské filharmonie Radek Baborák zahraje na koncertu KPH ve Dvoře Králové
Koncert královédvorského Kruhu přátel hudby přivítal Radka Baboráka a Pražské komorní sólisty
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 332x
 
Kalendář akcí
21.06.2024 18:30 - 21.06.2024 21:30
Country večer s kapelou Dostavník
22.06.2024 19:00 - 22.06.2024 21:00
Divadelní představení Před Bivojem, za Bivojem
23.06.2024 16:30 - 23.06.2024 18:00
Kino - Vynálezce
23.06.2024 19:00 - 23.06.2024 20:30
Kino - Pan učitel vrací úder
25.06.2024 19:00 - 25.06.2024 20:30
Cestovatelská přednáška - Peru