Vyhledej
Novinky emailem
Metuje > Vzdělávání > střední školy

Vedení kraje podporuje vznik sportovních tříd na gymnáziích, ve Dvoře Králové podpoří ředitelé žáky všech středních škol

Redakce / 21.08.2023, Dvůr Králové nad Labem
Krajští radní dovolili třem gymnáziím v regionu (Vrchlabí, Trutnov, hradecké gymnázium J. K. Tyla) podat žádost o změnu v rejstříku škol na ministerstvo školství v souvislosti se zřízením sportovních tříd. Jiné řešení hledají ředitelé středních škol ve Dvoře Králové: pro své sportovně nadané žáky spustí jedinečný pilotní projekt.


Podpora výkonnostního sportu na středních školách v kraji

Vybraná gymnázia z Trutnova, Vrchlabí a Hradce Králové na změnu v rejstříku poměrně spěchají: rádi by stihli sportovní třídy nabídnout zájemcům o studium již pro školní rok 2024/2025. Změna v rejstříku tak musí být zapsána v mimořádném termínu ještě v srpnu, aby vedení škol mohlo vypsat upravená kritéria pro přijímací řízení a realizovat talentové zkoušky. Rozhodnutí ministerstva z tohoto důvodu školy potřebují získat do konce října letošního roku. 

Řada sportovně nadaných žáků je však i mimo gymnázia. Proto se rozhodli ředitelé středních škol ve Dvoře Králové - tedy gymnázia a Střední průmyslové a odborné školy - spojit své síly a sportovní přípravu pro své žáky podpořit společně. Ještě v červnu se na koordinační schůzce domluvili spolu se zástupci dvorských sportovních oddílů na ideální variantě společné rozšířené výuky tělesné výchovy.  

Doposud bylo možné v Královéhradeckém kraji studovat a zároveň vést sportovní přípravu pouze na gymnáziu v Jilemnici, které nabízí čtyřleté studium se sportovní přípravou. Mladí sportovci jsou zde zařazeni do následujících kmenových sportů: lyžování – běh, biatlon, skok, severská kombinace, alpské disciplíny, snowboarding a atletika.  

Sportovní třídy na 3 gymnáziích v kraji

„Na těchto školách již studuje řada talentovaných sportovců, kterým vedení škol vychází vstříc. V současné době totiž není reálné, abychom v našem kraji otevřeli novou střední školu-sportovní gymnázium, a proto se jako optimální řešení jeví otevření jedné třídy v ročníku při každém jmenovaném gymnáziu,“ doplnil náměstek Arnošt Štěpánek odpovědný za gesci krajského školství.

Gymnázium ve Vrchlabí má vzhledem k vlastnímu sportovnímu zázemí, poloze školy a snadnou dostupností sportovišť v nejvyšším pohoří České republiky pro zřízení oboru sportovní gymnázium velmi vyhovující podmínky, zejména pro výuku zimních sportů, jako jsou alpské lyžování, snowboarding, ale i cyklistika a orientační běh. 

V Trutnově je zastoupeno zejména plavání, ale také atletika, basketbal a další sporty. 

Na hradeckém gymnáziu převažují fotbalisté, hokejisté, atleti, volejbalisté a judisté. 

„Kombinace náročné sportovní přípravy, účasti na závodech a studia na střední škole klade zvýšené nároky nejen na žáka, ale také na školy. Z mého pohledu hodnotím zřízení sportovních tříd a zajištění kvalitního vzdělávání pro žáky právě zaměřené na výkonnostní sport jako velmi přínosný krok. Sportovní třídy by obohatily vzdělávací nabídku gymnázií a přilákaly ještě více talentovaných žáků,“ řekl hejtman Martin Červíček.  

Nepovinná všeobecná sportovní příprava ve Dvoře Králové 

V nadcházejícím školním roce plánují střední školy ve Dvoře Králové společně zavést 3 hodiny výuky týdně navíc formou nepovinného předmětu zaměřeného na všeobecnou sportovní přípravu

"Na výuce se budou podílet učitelé z obou středních škol. V prvním plánu otevřeme tuto možnost pro žáky 1. ročníků (celkem 9 tříd - na SPOŠ 7, na gymnáziu pro 1.ročník a tercii 6letého studia - pozn. redakce),“ sdělil Petr Vojtěch, ředitel SPOŠ, která měla ve školním roce 2022/23 druhé nejlepší chlapecké atletické družstvo v ČR a postup na republikové finále v sálové kopané jim unikl jen o vlásek.

„Gymnáziu se letos povedlo probojovat na republikové finále v atletickém čtyřboji a v krajském kole Poháru rozhlasu získali žáci 2. místo. Vynikajících úspěchů dosáhli žáci ve florbalu (3. místo v kraji), je tedy určitě na místě úspěšné sportovce podporovat,“ doplnila Martina Kubíková z královédvorského gymnázia. 

Oba ředitelé se shodli, že i když nemají žádný vzor nebo zkušenosti odjinud s organizací a zajištěním nepovinné sportovní přípravy, věří, že ve spolupráci s místními sportovními oddíly dokážou nejen rozvíjet talent žáků, ale zároveň se pokusí omezit počet žáků, kteří přechodem na střední školu se sportem končí.

„Chceme tímto pilotním projektem spolupráce obou středních škol vyjít vstříc požadavku vytvoření sportovních tříd v krajském středoškolském vzdělávání,“ zaznělo od obou zmíněných ředitelů. 


Foto: Přátelské utkání týmů obou škol v červnu 2023. Uprostřed ředitelé obou škol (zdroj: fcb Kabinet TV - GymDK)

Kateřina Sekyrková

Zdroj: KHK, SPOŠ, Gymnázium Dvůr Králové 


Související články
Ředitelka Gymnázia ve Dvoře Králové hodnotí školní rok 2022/23
Den otevřených dveří na SPOŠ ve Dvoře Králové (8. února 2024)
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 364x
 
Kalendář akcí
21.06.2024 18:30 - 21.06.2024 21:30
Country večer s kapelou Dostavník
22.06.2024 19:00 - 22.06.2024 21:00
Divadelní představení Před Bivojem, za Bivojem
23.06.2024 16:30 - 23.06.2024 18:00
Kino - Vynálezce
23.06.2024 19:00 - 23.06.2024 20:30
Kino - Pan učitel vrací úder
25.06.2024 19:00 - 25.06.2024 20:30
Cestovatelská přednáška - Peru