Vyhledej
Novinky emailem
Metuje > Vzdělávání > ostatní

Výtvarná soutěž k výročí 300 let koupě Nového lesa má vítěze i z Jaroměře

Redakce / 14.03.2017, Královédvorsko
Žáci královédvorských škol a školek, ale i děti ze ZUŠ z F. A. Šporka z Jaroměře malovali obrázky k výročí 300 let od koupě místa zvané Nový les, tedy lesa, kde se dnes nachází Braunův Betlém. Některé z maleb měli možnost si prohlédnout návštěvníci výstavy o Braunově Betlému ve Staré radnici, která skončila v neděli 12. března 2017.

FOTOGALERIE - Výtvarná soutěž Příjezd hraběte Šporka

Děti měly za úkol vystihnout jakýmkoliv způsobem příjezd hrabětě Šporka na radnici ve Dvoře Králové před 300 lety. A poradily si se zadáním skvěle: koláže, keramika i týmové práce potěšily oko nejednoho malíře. Deset nejlepších ze 170 došlých obrázků včetně týmové práce ZUŠ Jaroměř vybrala odborná porota ve čtyřech kategoriích a jejich autory odmění organizující Spolek Braunův Betlém malířskými potřebami i dobrotami.

Hrabě Špork do Dvora zavítal za účelem podpisu smlouvy s radními o koupi Nového lesa - místa vzniku Braunova Betléma. Tato událost byla po 300 letech rekonstruována díky spolupráci Spolku Braunův Betlém a Půjčovny kostýmů paní Hrdinové ze Dvora Králové. Scénář celé akce včetně role moderátora si vzal na starost Filip Pýcha. 

V neděli 26. února tak přijel po 300 letech na královédvorské náměstí kočár s hrabětem Šporkem a jeho chotí, kde je uvítalo nejen 16 radních v barokních kostýmech, ale také jezuité, kteří shromážděný dav naváděli k projevům proti hraběti. Zajímavostí byla shoda jmen bývalých radních a dnešních občanů Dvora Králové, kteří role bývalých radních - pana Petery a pana Béma - přijali. Významná byla také přítomnost pana Stephana Sweerts-Sporcka, potomka hraběte Šporka, který hrál roli svého slavného předka. 

Samotný akt podpisu smlouvy nebyl v prostorách konšelského sálu Staré radnice sice přístupný pro všechny diváky vzhledem k jeho omezené kapacitě, ale přímé přenosy z celého dne včetně divadelního představení ve Špýcharu je stále možné zhlédnout na kanálu Youtube portálu Královédvorsko.cz.

Kateřina Sekyrková

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 277x
 
27.04.2023 - Sváteční prodej: 1. května prodej bez omezení, ale 8. května počítejte s omezením prodeje ve velkých prodejnách
19.04.2023 - Malé obchody v obcích do 1 tisíce obyvatel obdrží v našem kraji celkem více než 3,8 milionu korun na provoz z dotace ministerstva průmyslu.

Volná pracovní místa

Asistent/ka pedagoga (ZŠ Sch. sady)

Školník / školnice (gymnázium DKNL)
Asistentka prodeje (JUTA, a.s)

Zdravotní sestra (Domov důchodců)


Kalendář akcí
12.05.2023 - 16.07.2023
Výstava: Krásy Podkrkonoší
3.06.2023 09:00 - 4.06.2023 17:00
Josefovské čarování 2023