Vyhledej
Novinky emailem
Metuje > Sport

Do Dvora Králové přijede olympijský vítěz z Londýna David Svoboda

Už tento čtvrtek 29. srpna přijede do Dvora Králové moderní pětibojař, držitel zlaté olympijské medaile z Londýna David Svoboda.

FOTOGALERIE - Do Dvora Králové přijede olympijský vítěz z Londýna David Svoboda

David Svoboda přijede i s předsedou Českého svazu moderního pětiboje Davidem Marčevem na pozvání OCR teamu Sokola Dvůr Králové. A to ve čtvrtek 29. srpna od 9:00 do Sokolovny na Wolkerově nábřeží (proti zimáku). Zváni jsou všichni zájemci o tento krásný sport. Vstupné je dobrovolné a bude použito na tréninky dětí.

Pánové seznámí zájemce se všemi disciplínami, zejména se šermem a střelbou z laserové pistole, popíší aktuální změny v disciplínách a způsoby trénování. A určitě přijde řeč i na Olympijské hry - jednak na ty zlaté z Londýna 2012, ale jistě i na ty letošní v Paříži, protože svěřenkyně Davida Svobody Lucie Hlaváčková zde ve svých teprve 18 letech vybojovala úžasné desáté místo! 

A proč OCR team Davida Svobodu pozval?

Moderní pětiboj nyní prochází obrovskou změnou! Koňské parkourové skákání z pětiboje postupně mizí a místo něho bude jednou z disciplín překážková NINJA dráha. A protože to je disciplína, ve které všestraňáci z našeho Sokola patří mezi evropskou špičku, rozhodli se Moderní pětiboj vyzkoušet a dost možná i založit zcela nový oddíl

David Svoboda

(* 19. března 1985 Praha) je historicky nejúspěšnější reprezentant ČR v moderním pětiboji, člen ASC Dukla Praha. Je držitelem už 16 medailí z ME, MS a OH a několika světových a olympijských rekordů v rámci moderního pětiboje. V národním týmu mužů je od roku 2004.

Podívejte se na video - článek pokračuje i pod videem


První medaile

První medaili v elitní kategorii vybojoval v roce 2005 na mistrovství světa ve Varšavě, jako člen bronzové české štafety. V roce 2006 se stal v Šanghaji dvojnásobným juniorským mistrem světa. Na mistrovství světa v Berlíně roku 2007 skončil poprvé v TOP10, když doběhl na osmém místě a získal stříbro v týmové soutěži. Na ME 2007 obsadil desátou příčku mezi jednotlivci, což znamenalo splnění přímé kvalifikace na OH do Pekingu 2008. Pětibojařem roku byl vyhlášen v letech 2007, 2008, 2010, 2011 a 2012.

LOH 2008

Už do Pekingu odjížděl s velkými ambicemi, jako vicemistr světa z Budapešti z téhož roku a byl favoritem na zisk medaile. Soutěž výborně začal olympijským rekordem ve střelbě. Po šermu, ve kterém obsadil třetí příčku a po dobrém plavání si spolu s dalšími dvěma soupeři vytvořil velmi značný náskok před zbytkem startovního pole, což vzhledem k jasně nejlepším běžeckým kvalitám v porovnání s oběma největšími soupeři znamenalo obrovskou šanci na zisk zlaté medaile. Veškeré naděje ovšem zhatil parkur, když si David neporadil s těžko zvladatelným koněm jménem Hun Hun, kterého mu přidělil smolný los. Na deváté překážce jej potkal pád a parkur proto nedokončil. Místo olympijské medaile na něho zbylo až 28. místo.

Olympijské mezidobí

Na mistrovství světa v Londýně v roce 2009 se stal opět vicemistrem světa mezi jednotlivci, přdal stříbro z týmové soutěže a zlato z mužské štafety dvojic. Dvě stříbrné a jedna zlatá medaile získané během jediného mistrovství světa je zatím nejúspěšnější bilancí jednoho závodníka v české a československé historii. Na mistrovství Evropy v Lipsku téhož roku obsadil osmou příčku a byl členem stříbrného českého týmu. V Debrecenu 2010 vybojoval titul mistra Evropy mezi jednotlivci a jako voják z povolání a člen Dukly dokázal zvítězit i na mistrovství světa armád. V tomto období byl vícenásobným medailistou ze závodů světového poháru a v sezoně 2011 byl vedoucím mužem světového žebříčku.

LOH 2012

V Londýně se stal 11. srpna 2012 olympijským vítězem. Soutěž výborně začal, vítězstvím v šermu, kde s bilancí 26 výher a 9 porážek vyrovnal olympijský rekord. V plavání dosáhl 17. času a po dobrém parkuru na koni jménem Fellow van T figuroval na první pozici s minimálním náskokem jedné vteřiny před druhým mužem průběžného pořadí, kterým byl Číňan Zhongrong Čao. Dvojice se v závěrečné kombinaci střelby a běhu brzy po startu utrhla ostatním závodníkům a bojovala o zlato. Po poslední (třetí) střelbě Svoboda jen mírně ztrácel, předvedl však skvělý finiš a nakonec vyhrál v novém olympijském rekordu 5 928 bodů. Získal tak první českou zlatou olympijskou medaili v tomto sportovním odvětví.

Olympijské mezidobí

Po dvou úvodních závodech světového poháru v roce 2013 se u Svobody poprvé objevily zdravotní potíže spojené s bércem levé nohy. Začátkem léta ješte se sebezapřením odstartoval ve finále světového poháru, ale mistrovství Evropy a světa už musel vynechat kvůli léčbě. Zpočátku velmi obtížně diagnostikovatelné zdravotní omezení si vyžádalo 15 měsíců bez závodů. První mezinárodní soutěží po nucené pauze byla pro Svobodu dvoučlená štafeta mužů na mistrovství světa ve Varšavě 2014, kde společně s Janem Kufem obsadili čtvrté místo. Osmým místem na mistrovství světa 2015 v Berlíně a čtvrtým místem na mistrovství Evropy v anglickém Bath, kterým mimochodem splnil kvalifikaci na OH v Riu de Janeiru, dokončil Svoboda návrat do světové špičky.

Pochází z dvojčat, jeho bratr Tomáš je český sportovec-triatlonista.

Další články Spolek pro Dvorek

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 656x