Vyhledej
Metuje > Sport > atletika

Ultramaratonec Tomáš Hak patří mezi špičku českých závodníků - dnes se vydává na trať dlouhou 101 km a s převýšením 5500 m!

Redakce / 26.08.2022
Požádali jsme jej, aby nám shrnul svoje letošní úspěchy a napsal, co se plánuje. A je to skutečně zajímavé čtení! Dnes večer můžete sledovat jeho výkony na jeho druhém vrcholu sezony - na prestižním závodě Beskydská sedmička 2002
Sezóna začala tradičně Zimní běžeckou ligou, kterou jsem v kategorii M40-49 vyhrál. První vrchol sezóny však byla:

24hodinovka na Ještědu - Salomon JEŠTĚD 24 SUMMER 2022

Myšlenka na tento závod mě napadla po loňské Stovce Podkrkonoším. Už tam jsem strávil na trase o délce 128 km téměř 20 hodin. Takže proč rovnou nezkusit běžet 24? Jarní příprava směřovala hlavně k tomuto závodu a od začátku jsem měl v hlavě jediný cíl. Vyhrát tento závod. Čím je závod delší, tím víc je to o hlavě. Bez tréninku vytrvalosti se to jistě nedá, ale hlava od určité vzdálenosti začne převažovat.

Závod probíhal na okruhu o délce 10,6 km s převýšením 600 metrů. Dal jsem si cíl, že 15 okruhů by mělo na vítězství stačit. Do prvního kola jsme vyrazili ve 12°°. Protože to je závod nejen jednotlivců, ale i štafet (2 – 5 členů), tak je jasné, že s nimi nemůžu měřit síly. A tak jsem si říkal, že mě nesmí strhnout, abych začátek nepřepálil. Všechno marné. První kolo jsem dokončil za 1:03 na 3 pozici absolutně. Ještě druhé kolo jsem dal za 1:10, s tím, že jsem mezi prvními koly vůbec nezastavil. Výsledek se dostavil hned ve třetím kole, přišla krize. Hodinky Garmin umí sledovat námahu a ukazují, kolik energie jste už vyčerpali a jak dlouho ještě vydržíte (funkce STAMINA). A já měl po 2 hodinách už jen 57%. A ty mě měly stačit na dalších 22 hodin. Krize trvala ještě celé čtvrté kolo a až v pátém jsem se srovnal. Časy jsem od té doby držel těsně nad 1:30.

O půlnoci jsem za sebou měl 8 kol a udělal si druhou delší (čtvrthodinovou) pauzu na občerstvení. V té době už byl můj náskok téměř hodinový, takže jsem přehodnotil plán na 14 kol. V noci se běželo nádherně, nebylo vedro, Garmin ukazoval moji výdrž 1% a že za 5 minut umřu a já si to užíval. Čas na kolo jsem prodloužil téměř k 1:45 a hlídal si soupeře. Do 13. kola jsem šel v 7:45 s tím, že to je předposlední kolo. Času bylo dost. Na Ještěd jsem se ještě vydrápal v rychlém tempu, ale celou cestu vzhůru mě hlodalo v hlavě to ukončit a už si to jen maximálně vychutnat. O výsledku bylo rozhodnuto a já si nepotřeboval nic víc dokazovat. Zbytek okruhu jsem se kochal výhledy do kraje a fotil všechnu tu nádheru, které jsem si za celých 20 hodin nevšiml.

Celkem jsem uběhl 140 km s převýšením 7670 metrů za 21:56 hodin.
Všechno je někdy poprvé. Před sedmi lety, když jsem začal běhat, mě vůbec nenapadlo, že se dá běžet den v kuse. Dá se to. Fakt. A ani to moc nebolí. A už teď je mi jasné, že dám i mnohem víc.

SVĚTOVÝ POHÁR V BĚHU DO VRCHU "Krkonošský půlmaraton 2022" a současně MČR a MČR veteránů v dlouhém horském běhu

Na start jsem šel s tím, že v nohách mám už sobotní běh do vrchu Janské Lázně - Černá hora (4. místo v kategorii, snažil jsem se pošetřit nějaké síly). Začátek byl hodně rozvážný a dle fotek jsem po 2 km pod sjezdovkou byl na 32 místě. Sjezdovku se mi podařilo téměř celou vyběhnout a čas byl srovnatelný s loňskem. Dvě pozice jsem ztratil, ale další asi 4 získal. Tepy jsem držel podle plánu kolem 160. Na vršku Černé hory jsem se cítil dobře a těšil se na běhavou část a hlavně seběhy. Tam je moje hlavní síla. I když stále trénuju kopce, tak stejně to za moc nestojí a dolů mi to běží samo. Začal jsem předbíhat spoustu známých a o to lépe se mi běželo. Pak přišlo poslední prudké stoupání ze Zrcadlovek a to jsem celé šel pěšky. Oproti loňsku o půl minuty pomaleji. Kluci Tomáš Hejl a Milan Krupka mě sice předběhli, ale stále jsem je měl na dohled.
Po Zvonkové cestě dolů jsem využil tlumených silničních bot Puma Deviate Nitro a pustil to téměř naplno v tempu 3:10. Ve všech sebězích mi tep klesal pod 150 a já šetřil síly, i když jsem byl rychlejší než soupeři okolo. Teprve na 19 km u dolní stanice kabinové lanovky jsem přiložil pod kotel. Zbývaly poslední 3km a nebyl důvod se dále šetřit. Na Tomáše Hejla jsem už měl dostatečný náskok a Milana Krupku jsem předběhl na začátku předposledního kopečku, když kvůli nějakým potížím přešel do chůze. Docela jsem ho litoval, jinak mu to z kopce letělo slušně. To hlavní se odehrálo na posledním kilometru. Docvakl jsem se na Přemysla Ježka, také z kategorie čtyřicátníků. Můj atak mi bleskurychle oplatil. Zvolnil jsem tedy za ním a věřil si do cílové rovinky. Nakonec jsem to nevydržel a zaútočil už před poslední zatáčkou. Sprintoval jsem až do cíle naplno a nakonec z toho byl náskok 8 vteřin. Byl to krásný závod, jen škoda že letos chyběli Keňani, či jiná mezinárodní špička.
Celkově to dalo na 23. místo, 18. mezi muži, 2. místo ve Světovém poháru v kategorii M40-49 (o pouhých 29 sekund) a 1. místo v MČR veteránů v dlouhém horském běhu v kategorii M40-44.
Čas 1:53:58 byl o 2:45 rychlejší než loni, ale 2:30 z toho dělala kratší trať. Takže zlepšení o 15 s.

Za zmínku stojí ještě Maraton Kuks 30.4.2022, kde jsem doběhl na 2 místě a Půlmaraton Trutnov 26.6.2022, kde jsem vyhrál kategorii čtyřicátníků a celkově doběhl druhý ve velkém vedru. Celou letní sezónu mě provází závody Českého poháru v bězích do vrchu. Většinou obsazuji v kategorii M40-49 druhá místa.

A nyní se už plně koncentruji na druhý (hlavní) vrchol sezóny a tím je

BESKYDSKÁ SEDMIČKA

Loni, při své první účasti, jsem ji zaběhl v čase 13:33:19 na celkově 12. místě (z 1451 jednotlivců) a na 3. místě v kategorii M36-45 s minimální ztrátou na oba soupeře před sebou. Letos chci čas stáhnout pod 13 hodin. Na startu bude stát 2203 jednotlivců a 527 dvojic. Celkem tedy v pátek 26.8. v 20:45 z Třince vyrazí 3257 závodníků na trať dlouhou 101 km s převýšením 5500 m. Průběh závodu bude možné sledovat na WEBU ZÁVODU. Bude možné sledovat nejen přímý přenos ze startu a cíle, ale prvních 100 závodníků dostane v půlce trasy GPS tracker a závodníky tak bude možné sledovat na mapě. Také zde budou průběžné výsledky z časových kontrol.