Vyhledej
Novinky emailem
Metuje > Služby občanům > Rozvoj regionu

Ve Dvoře Králové se budova školy proměnila na úřad. Kulový blesk úředníků je v procesu

Městský úřad ve Dvoře Králové opouští 2 budovy přímo na náměstí

Redakce / 2.05.2024, Dvůr Králové nad Labem
Ve Dvoře Králové probíhá akce kulový blesk: po dokončení rekonstrukce budovy bývalé základní školy v Komenského ulici na městský úřad se stěhují úředníci do nových prostor. Telefonní a emailové kontakty zůstávají u všech přestěhovaných odborů a úředníků stejné. Co však bude s budovami, které opouštějí?

FOTOGALERIE - stěhování městského úřadu 2024


Po 20 letech hotovo - bez slávy i pásky

Dvacet let stará myšlenka se stává realitou: městský úřad se stěhuje do nově rekonstruované budovy bývalé základní školy. Město nechystá žádné slavnostní střihání pásky, ani den otevřených dveří. Budova je již volně přístupná, ale mapa nového úřadu zatím k dispozici není. "Mapa úřadu bude k dispozici až po dokončení stěhování všech pracovníků do nových prostor. Základní orientační systém je instalován v každém patře budovy," odpověděla na náš dotaz Miroslava Kameníková, tisková mluvčí města. 

Část úředníků sídlila v opuštěné budově bývalé školy již dříve: v roce 2009 zde bylo vybudováno tzv. eGON centrum pro vzdělávání a také technologické centrum, v letech 2016 a 2017 vznikly v přízemí budovy prostory pro spisovnu úřadu, archiv odboru výstavby a územního plánování a kanceláře pracovnic OSPODu, dočasně i včetně referentky cestovního ruchu. 

Nové cesty k úředníkům ve městě

Stěhování úředníků do kompletně rekonstruované budovy začalo v dubnu 2024 a další bude ještě následovat. Termín dokončení stěhování všech dotčených odborů není znám. "Stěhování probíhá průběžně, vždy, když je odbor kompletně přestěhován, tak informaci zveřejňujeme," sdělila naší redakci tisková mluvčí. Jak upozornil tajemník úřadu, Bc. Jan Sedláček, během stěhování bude částečně omezen provoz vybraných odborů. 

Přestěhován je již od středy 17. dubna 2024 odbor životního prostředí, který se do 4. nadzemního podlaží přesunul z domu čp. 59 na náměstí TGM. 

Do 2. nadzemního podlaží budovy v Komenského ulici se již přestěhovali i pracovníci odboru obecního živnostenského úřadu (OŽÚ) ze soukromého domu čp. 35 na náměstí TGM. 

Od pondělí 29. dubna 2024 zde najdete i pracovníky odboru školství, kultury a sociálních věcí. V hlavní budově MěÚ na nám TGM zůstává z tohoto odboru pouze pracoviště školního psychologa

Do nových prostor přejdou postupně z budovy čp. 35 na nám TGM, která patří soukromníkovi, i další odbory: odbor ekonomiky a majetku města, odbor rozvoje, investic a správy majetku a také část pracovníků z odboru informatiky, kteří sídlí v hlavní budově.

Plány s čp. 59 na nám. TGM

Co bude dále s opuštěnou budovou města na náměstí? 

Dle odpovědi tiskové mluvčí města byl na úřední desce zveřejněn záměr pronájmu uvolněného prostoru - a to k podnikání. Na úřední desce byla skutečně vyvěšena 28. března 2024 výzva - jen s předem jasným účelem: provozování služeb péče o dítě – dvě dětské skupiny a mateřské centrum. Zájemci se měli hlásit do 12. dubna. 

O den dříve - 27. března - byla na Radě města schválena dohoda se spolkem Elíšek, z.s., nejen na pronájem budovy čp. 59 mimo prostoru o výměře 58,26 m2, za 1.000 Kč na dobu 4. dubna - 3. května 2024, ale také záměr pronajmout tyto prostory na dobu určitou 5 let, za minimální cenu 880 Kč/m2/rok, - a to za účelem provozování služeb péče o dítě – dvou dětských skupin a mateřského centra. Prostor nabídnutý k pronájmu obsahuje: 1.NP – výměra 67,75 m2, 2.NP – výměra 194,65 m2, 3.NP – výměra 206,45 m2.

Zázemí pro mateřské centrum a dětské skupiny


Část prostor budovy čp. 59 využívá již nyní Mateřské centrum Žirafa, které zde našlo zázemí poté, co muselo opustit prostory v čp. 2 kvůli špatnému technickému stavu budovy. Dle sdělení Olgy Civínové, předsedkyně výboru spolku Mateřské centrum Žirafa, provoz MC Žirafa bude v čp. 59 zachován. V následující době však bude budova procházet stavebními pracemi tak, aby zde byly podmínky odpovídající požadovanému umístění dětských skupin. Náklady na tuto rekonstrukci půjdou pravděpodobně za zmíněným spolkem Elíšek, který by zde neměl po vzájemném zápočtu nákladů hradit po určitou dobu nájem městu. 

Do čp. 2 se tak MC Žirafa pravděpodobně nevrátí. Město bylo úspěšné při žádosti na opravu tohoto domu v dotaci z česko-polského programu INTERREG (projekt s názvem Stezka průmyslu a tradic), kterou připravilo společně s polským městem Kowary. V tiskové zprávě města zaznělo, že „do přízemí zrekonstruovaných prostor se vrátí informační centrum, které by mělo být průchozí až do revitalizované zahrady. V prvním v patře pak budou prostory pro workshopy, dílničky a kancelář a v nejvyšším poschodí se bude nacházet prostor pro galerii a expoziční sál vhodný i na dočasné výstavy“. Město by tak mělo získat na revitalizaci objektu více než 55 mil. Kč. 

Co stěhování přinese?

Myšlenka rekonstruovat budovu bývalé ZŠ Komenského pro potřeby úřadu vznikla již zhruba před dvaceti lety. Vybrané odbory využívaly prostory soukromého majitele v čp. 35, které nejsou bezbariérové. Město díky opuštění soukromých prostor tak nejen ušetří na provozních nákladech úřadu více než 1 mil. Kč ročně. Kromě pronájmu se sníží i platby za energie - rekonstruovaná budova je kompletně zateplená, má vyměněná okna a počítá se také s instalací fotovoltaických panelů na část střechy. 

Náklady stavby 

Za stavební práce, které realizovala královédvorská stavební firma J. Pišta a spol., společnost s r. o., město v souhrnu zaplatí zhruba 69,7 mil. Kč včetně DPH, z toho 6,4 mil. Kč  ušetří díky dotaci z ministerstva pro životní prostředí na snížení energetické náročnosti rekonstruované budovy.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: mudk.cz, MC Žirafa


Související články
Ve zrekonstruovaných budovách na náměstí budou od ledna banky, lékaři i právníci
Reakce na článek „Mateřské centrum Žirafa volá SOS!“ zveřejněný dne 19. května 2020
Zastupitelé odsouhlasili prodej domu čp. 40 na náměstí TGM. Vítězný projekt počítá se soukromou školou a pivovarem
Město Dvůr Králové na dotačních zásnubách v Polsku: cílem je rekonstrukce budov s informačním centrem
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1212x
 
04.04.2024 - Výluka traťové koleje je hlášena v úseku Jaroměř - Starkoč - Červený Kostelec ve dnech 12. dubna - 11. května 2024.
01.03.2024 - Kvůli zbořenému mostku je uzavřená silnice 3008 mezi obcemi Úhlejov a Třebihošt. Uzavírka bude z důvodu opravy trvat minimálně do 15. dubna 2024.
05.01.2024 - V okolí Braunova Betléma na území Hřibojed proběhne v sobotu 6. ledna 2024 od 9 do 13 hodin honitba. Prosím počítejte s omezeným vstupem na toto území.

Kalendář akcí
18.05.2024 19:00 - 18.05.2024 20:30
Divadelní představení Před Bivojem, za Bivojem
19.05.2024 16:30 - 19.05.2024 18:00
Kino - Domácí příšerky
19.05.2024 19:00 - 19.05.2024 21:00
Kino - Manželé Stodolovi
20.05.2024 18:30 - 20.05.2024 19:45
Muzikoterapie - léčba hudbou