Vyhledej
Novinky emailem
Šikovné nákupy
Metuje > Služby občanům > Hasiči

Požár penzionu v Horní Malé Úpě mohl vzniknout vlivem technické závady elektroinstalace nebo komínového tělesa

Redakce / 4.01.2022, Malá Úpa - Trutnovsko a Úpicko
V Horní Malé Úpě hořel v neděli 2. ledna 2022 penzion. Na místě zasahovalo 6 jednotek hasičů. Na místo se vrátili v dalších dnech vyšetřovatelé, aby zjistili příčinu požáru.

Na tísňovou linku byl v neděli 2. ledna krátce po 19. hodině oznámen požár penzionu v Horní Malé Úpě. Operační důstojník vyslal na místo šest jednotek hasičů. Všechny osoby stihly objekt včas opustit, nikdo nebyl zraněn.

Ohledáním požářiště a podrobným prozkoumáním stop vyšetřovatelé v předchozích dnech zjistili, že požár vznikl v podkroví v meziprostoru mezi sádrokartonem a střešní konstrukcí. Jako možné příčiny lze vyloučit úmyslné nebo nedbalostní jednání. Vyšetřovatel hasičů pracuje s verzemi, že požár mohl vzniknout vlivem technické závady elektroinstalace nebo komínového tělesa. 

K vyšetřování byli přizváni specialisté v oblasti elektro z Institutu ochrany obyvatelstva (HZS ČR). Ti budou zpracovávat odbornou expertízu, která by mohla pomoci přesnou příčinu objasnit.

Průběh zásahu

Při příjezdu hasičů byly vidět plameny, které prostupovaly střechou. Jednotky ochlazovaly střešní konstrukci zvenčí z výškové techniky, uvnitř pak byly průzkumné skupiny, které prováděly hasební práce v podkroví. Poté, co dostali hasiči požár pod kontrolu, dohledávali uvnitř skrytá ohniska. Museli rozebírat částečně vnitřní prostory pod střechou, vše ukončili závěrečným průzkumem pomocí termokamery. Likvidaci události ohlásil velitel po čtyřhodinovém zásahu kolem 23:20 hod.

Vzniklé škody

Navzdory silnému větru se podařilo šíření ohně včas zastavit a dřevěná budova penzionu tak byla z větší části uchráněna. Plameny zasáhly podkroví a střešní konstrukci penzionu. Škoda je vyčíslena předběžně na 900 tisíc korun, uchráněné hodnoty představují asi 14 milionů korun. 

Náročnost zásahu

Na místě zasahovali profesionální hasiči ze stanice Trutnov a JSDH Horní Maršov, Malá Úpa, Pec pod Sněžkou, Svoboda nad Úpou a Mladé Buky. Zálohu na vlastní zbrojnici pro případ jiné mimořádné události držela dobrovolná jednotka Trutnov – Horní Staré Město.

Na místě bylo 7 hasičských cisteren a výšková technika: automobilový žebřík. Komunikace na Pomezní boudy byla po dobu zásahu neprůjezdná. 

Kateřina Sekyrková

Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 266x
 
Hodnocení článku:
20.12.2021 - Krajské předsednictvo hnutí ANO navrhlo a schválilo zrušení místní organizace ANO Hradec Králové. Návrh byl podstoupen k projednání předsednictva hnutí.
16.12.2021 - Zákon zakazující prodej v prostorách nad 200 m² se 24. a 25. prosince 2021 neuplatní.
13.12.2021 - Ivana Adamce vystřídá na postu starosty města Trutnova po 23 letech další radní z ODS: 46letý architekt Michal Rosa. Ivan Adamec zůstane zastupitelem.

Volná pracovní místa
Kuchař/ka (Domov sv. Josefa v Žirči)

Sociální pracovník (Domov důchodců)Kalendář akcí