REGIONY | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Lidé by proto neměli zanedbávat údržbu a čištění komínových těles a pravidelně nechávat kontrolovat svá topidla, ať již na tuhá, plynná nebo kapalná paliva. Teploty během podzimních a zimních měsíců můžou klesnout až pod bod mrazu a lidé více topí. Bohužel, ne vždy se o své komíny a topidla řádně starají a podceňují jejich pravidelnou údržbu. Nejsou pak výjimkou požáry, které napáchají značné materiální škody, v horším případě při nich může dojít ke zranění nebo usmrcení osob.
Každý majitel objektu je povinen se starat o spalinové cesty a udržovat je v dobrém technickém stavu. Musí pravidelně čistit a kontrolovat nejen samotné komíny, ale také kouřovody spotřebičů paliv. Ve špatně vyčištěném komíně může dojít ke vznícení sazí. Majitel nemovitosti si může čištění komínu s topidlem na tuhá nebo kapalná paliva o výkonu do 50 kW provádět sám, a to třikrát ročně.
Na kontrolu komínu si ale musí vždy pozvat osobu odborně způsobilou, tj. kominíka s průkazem odbornosti, a to jednou ročně.
Ti, co používají plynové kotle musí jednou za rok zajistit kontrolu celého spalovacího procesu.
Hasiči v Královéhradeckém kraji zasahovali v roce 2015 kvůli špatné konstrukci komínu, zazděnému trámu nebo vznícení sazí celkem u 65 požárů. Pokud již dojde k požáru sazí v komíně, lidé by měli urychleně odstranit veškerý hořlavý materiál z jeho blízkosti. Nikdy by se takovýto požár neměl hasit vodou, protože by mohlo dojít k popraskání komínového tělesa.
Technická závada na topidlech, špatný stav topidla nebo kouřovodu, jeho nesprávná obsluha či umístění stála v uplynulém roce za deseti požáry, které způsobily škodu za více jak 1,5 milionu korun.
Pokud dojde k požáru od komínového tělesa, které nebylo pravidelně kontrolováno a čištěno, hrozí majiteli objektu bloková pokuta do jednoho tisíce korun nebo s ním může být zahájeno správní řízení, kde fyzickým osobám hrozí pokuta do výše 25 tisíc korun, právnickým a podnikajícím fyzickým osobám do výše 250 tisíc korun.
HZS Královéhradeckého kraje může při zjištění nedostatků na úseku požární ochrany spojené s činností kominíků podle zákona č. 133/1985 Sb. ukládat a vybírat pokuty. Jejich vymáhání již přechází na Celní ředitelství.
Foto č. 1 – byt po požáru ve Svobodě nad Úpou v roce 2012. Příčinou vzniku požáru bylo vznícenídřevěné příčky mezi krbem a komínem, která oddělovala obývací pokoj s další místností.
Dlouhodobé působení povrchové teploty krbu a komínu způsobilo její vznícení. Během šetření byly zjištěny další nedostatky, jako přizděné nebo zazděné trámy krovu do komínového tělesa.
Hmotná škoda byla vyčíslena na 500 tisíc korun.
Foto č. 2 – požár klubovny u fotbalového hřiště v části Uhřínov v Liberku na Rychnovsku v roce 2014.
Příčinou vzniku požáru byla nedbalost při instalaci kamen.
Hmotná škoda byla odhadnuta na 150 tisíc korun.
Foto č. 3 – požár sazí v komíně rodinného domu ve Stěžerách na Hradecku v roce 2013.Foto č. 3
Zdroj:
HZS Královéhradeckého kraje
V Hostinném vyjeli hasiči ke vzplanutému komínu |
Vaše komentáře |
Přidat komentář |