Vyhledej
Novinky emailem
Šikovné nákupy
Metuje > Historie

Videodokument Sedmnáct století Dvora Králové je mistrovské dílo Ládi Válka

Redakce / 28.12.2020
Autorem 3D vizualizace s názvem Sedmnáct století Dvora Králové, který vznikl u příležitosti výročí 750 let od první písemné zmínky o Dvoru Králové nad Labem, je Ladislav Válek. Podívejte se znovu na krásné video a přečtěte si rozhovor, který vznikl v létě pro radniční noviny.
3D vizualizace - video si můžete zvětšit na celou obrazovku kliknutím na čtvereček v pravém dolním rohu. Nezapomeňte na zvuk - je také důležitý:

„Několik let jsem si přál něco podobného vytvořit, ale stále jsem měl hodně práce. Pak přišel covid-19 a já přišel o veškeré zakázky, protože pracuji jako grafik pro TV SPORT a různé sportovní kluby. Od února jsem řešil připravované  mistrovství v judu, které se mělo konat v O2 Aréně, ale vše padlo, já najednou neměl co dělat, a tak jsem začal na 3D vizualizaci pracovat. Nechtěl jsem se totiž jen tak flákat,“ odhalil impulz k vytvoření snímku během rozhovoru Ladislav Válek.

Jak dlouho jste na vizualizaci pracoval?
Asi od května, vznikala postupně. Nejdříve jsem musel několikrát navštívit městské muzeum, nafotit si model středověkého města od bratrů Šubrtových, zajet do Archeoparku ve Všestarech a získat informace, jak to asi tenkrát mohlo vypadat. Pak jsem vše musel vymodelovat ve 3D, udělat textury na domy, vytvořit animace a vše nechat spočítat do finální podoby. Původně jsem chtěl na vizualizaci pracovat do konce roku, ale pak jsem se dohodl s paní místostarostkou Jiřičkovou, že bude fajn animaci ukázat již na slavnostech. A tak začal závod s časem. 

Z jakých materiálů jste při práci vycházel a s kým jste při tom spolupracoval a radil se? 
Hodně mně pomohly pracovnice městského muzea – Dana Humlová stále kontrolovala a zjišťovala dostupná fakta, Michaela Dvořáčková zase kompletně předělala můj text a udělala z něho krásnou pohádku. 

kalendářLáďa Válek už druhý rok připravuje i kalendář s motivem přehrady Les Království. Informace o něm najde NA TOMTO ODKAZE

Musel jste vizualizaci hodně předělávat? 
Na to nebyl čas, a i proto je v ní hodně chyb. Některé vidím jen já, některé jsou viditelné i pro laika. Čas byl můj nepřítel a některé věci jsem chtěl udělat detailněji, ale bohužel jsem to již nestihl – například hospodářství za domem nebo padající mosty přes hradební příkop. 

Vyprávíte příběh, který vychází z dostupných historických materiálů, ale z velké části prameny chybí a bylo třeba si některé momenty „vymyslet“. Jak má tedy divák na vizualizaci pohlížet? 
Určitě je to spíše pohádka, ale pokud se nám podařilo získat nějaký fakt, tak je v příběhu zaznamenán, jako například velký požár města, kdy a kde přesně vznikl. 

Jaké máte na vaše dílo ohlasy od těch, kteří již vizualizaci viděli buď celou, nebo její části? 
Zatím pozitivní, ale určitě přijdou šťouralové. Každý se může pokusit 3D vizualizaci udělat lépe než já.

Vizualizace končí v 17. století, chystáte její pokračování do současnosti? 
Ano, končíme v 17. století právě modelem středověkého města od bratrů Šubrtových. Pokračovat dále by bylo velice náročné, jelikož jsou již známa historická fakta a svazovalo by nám to ruce k volnému tvoření. Ale rád bych odstranil zmíněné nedostatky. Určitě chci dodělat mlýny a strouhy, možná i nějaké další významné stavby vně hradeb.

Miroslava Kameníková

FOTOGALERIE - Videodokument Sedmnáct století Dvora Králové

 
Vaše komentáře
Pěkné, ale, 7.01.2021 23:44, Reagovat
Velmi pěkné, jenže město se jmenuje Dvůr Králové n.L. takže by neškodilo se toho držet a ne jen Dvůr Králové. Když dokument, tak správný..

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1340x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místa
Kuchař/ka (Domov sv. Josefa v Žirči)

Sociální pracovník (Domov důchodců)Kalendář akcí