Vyhledej
Novinky emailem
Metuje > Co se děje > společenské akce

Historické fotografie i symbolická plavecká štafeta J. Biliny na Tyršově koupališti (26. srpna 2023)

Vstup zdarma ke kulatému výročí

Redakce, / 25.08.2023, Dvůr Králové nad Labem
V sobotu 26. srpna odpoledne se na Tyršově koupališti koná ojedinělá akce, která přiláká do města příznivce tohoto prvorepublikového areálu i ze vzdálených míst. Místní komunitě se totiž podařilo dohledat historické fotografie koupaliště ze soukromých sbírek, které ještě nebyly nikde prezentovány a které přibližují atmosféru tohoto koupaliště ve 20. století.

FOTOGALERIE - 90 let Tyršova Koupaliste vstup zdarma


Výstava historických fotek i sdílení soukromých fotografií 


Mezi poklady patří například fotografie herečky Hany Vítové s dcerou tehdejšího starosty Zdeňkou Bilinovou na zmíněné plovárně. Místní pamětníci jistě rádi znovu uvidí plavčíka, který je učil v 2. polovině 20. století plavat, zavzpomínají na dědečka, který kdysi brázdil bazén na kajaku, nebo spatří na fotografii svého dětského lékaře jako náctiletého mladíka. Zajímavé jsou na fotografiích i prvky koupaliště, které se zde již v současné době nevyskytují - patří mezi ně například skákací prkna, velké pískoviště nebo obří klouzačka. 

Vybrané fotografie budou vystavené na panelech pod terasou hlavní budovy s kabinkami. Na obrazovce v jídelně prvorepublikové restaurace se budou promítat fotky z Královédvorské lávky z let 2011-2013 a video z oslav 80. výročí koupaliště, které připravili pánové Mičan a Macek. 

Vstup zdarma


Tento den, kdy se oslavuje 90 let Tyršova koupaliště, je vstup na koupaliště zdarma. „90 let od slavnostního otevření areálu je pádný důvod k oslavám a vstupné zdarma je malý dáreček pro všechny návštěvníky,“ sdělil redakci Kralovedvorsko.cz Dominik Valenta, ředitel Technických služeb města Dvůr Králové n. L.

Symbolická štafeta na 90 bazénů pro všechny


Kromě příznivců tohoto areálu, pamětníků a návštěvníků budou v tento den přítomni i potomci pana Jaroslava Biliny - starosty, který se ve 30. letech minulého století o vznik Tyršova koupaliště zasadil a byl v roce 1942 popraven nacisty. Jeho jméno nese symbolická plavecká štafeta na 90 bazénů, která startuje v 16 hodin a kterou zahájí prvními tempy ve vodě sama vnučka pana Biliny. 

Program


Samotná akce začíná ve 14 hodin prohlížením fotografií, které připravily dobrovolnice, i sdílením těch, které si přinesou sami lidé ze svých soukromých fotoalb. Vzájemným sdílení vzpomínek či kladením zvědavých dotazů pamětníkům jsou vyhrazeny 2 hodiny do 16 hod., ale zůstat zde mohou rozhodně až do večera.

V 16 hodin začne slavnostním výstřelem symbolická štafeta na 90 bazénů. „Každému zájemci o účast na této prestižní a výjimečné štafetě, kde nejde o čas, doporučujeme se zapsat na listinu účastníků co nejdříve, počet míst je omezen - na 90. Na tuto štafetu budou vyhrazeny dvě plavecké dráhy tak, aby mohli plavat 3 účastníci najednou. Listina bude k dispozici u organizátorů akce již od 10 hodin dopoledne na místě,“ doplnil informaci o štafetě odpovědný plavčík.

„Tyršovo koupaliště považujeme ve Dvoře Králové za důležitý veřejný prostor a sportoviště, který má pro komunity ve městě velký význam. Je nám líto, že se mu nedostává takové péče a pozornosti, jakou by si zasloužil. Nemohli jsme nechat tak kulaté výročí bez povšimnutí a sami jsme se rozhodli uspořádat skromnou akci, která připomene, jaký význam koupaliště hrálo v době svého vzniku pomocí starých fotografií ze soukromých sbírek. Celé odpoledne završí v 17 hodin společný piknik, na který každý přinese něco ze své zahrádky či kuchyně,“ zve veřejnost Romana Bašová, která s dalšími dobrovolníky akci organizuje.

Kateřina Sekyrková

Související články
Připomenutí 90. výročí slavnostního otevření Tyršova koupaliště
Oslava 90 let Tyršova koupaliště ve Dvoře Králové (26. srpna 2023)
Tyršovo koupaliště láká návštěvníky na prvorepublikovou atmosféru i zahradní architekturu
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1105x