Vyhledej
Novinky emailem
Metuje > Doprava > aktuálně

Policisté dohlédnou na dodržování úplné uzavírky silnice v Dolní Brusnici

Redakce / 11.05.2023, Dolní Brusnice
Ve čtvrtek 4. května došlo k úplnému uzavření úseku silnice II/325 vedoucí přes Dolní Brusnici z důvodu její rekonstrukce. Tato je spojkou Dvora Králové s Horní Brusnicí a tedy i ideální cestou na Zvičinu, Pecku či Novou Paku. Bohužel krátce po jejím úplném uzavření došlo ke kolapsu dopravy v Dolní Brusnici kvůli nedodržování dopravního značení motoristy.

FOTOGALERIE - Dolní Brusnice - objízdná trasy 2023


Dopravní kolaps v Dolní Brusnici


V pátek 5. května zde došlo k několikahodinovému zablokování cesty, která je aktuálně objízdnou trasou pouze pro rezidenty a dopravní obsluhu. Úzká cesta byla zatarasena nejen návěsem, ale i občany/řidiči ze sousedních obcí jedoucích domů z práce. 
Uvedená situace přetrvává bohužel i nadále, proto obyvatelé Dolní Brusnice vyzývají okolní obce a především jejich občany, aby používali oficiální objízdné trasy, neporušovali zákaz vjezdu do rezidenční oblasti a respektovali dopravní značení

Popsaná obecní komunikace je sice právě z důvodu vedení objízdné trasy nově vyasfaltovaná, což mnohé řidiče láká, ale stále má omezenou šíři pro plynulý obousměrný provoz. Navíc právě po této trase jezdí i linkové autobusy, které sváží lidi do práce a do školy, a vyhýbání je zde ve vybraných situacích tedy velmi komplikované. 

Vyšší než značkami nadefinovaný provoz není udržitelný ani pro místní obyvatele, pro které je tato komunikace součástí spíše klidné obytné zóny.  

„Denně zde projede 18 autobusů a všichni rezidenti. Již to násobně převyšuje běžný provoz, na který jsou místní zvyklí. Pokud nebudou řidiči dopravní značky respektovat, bude se opakovat páteční situace, kdy nakonec nikdo z přítomných motoristů neušetřil porušením dopravního značení ani čas, ani peníze za pohonné hmoty,“ poukazuje na tento problém starostka obce Dolní Brusnice Marcela Janáková. Žádá tímto širokou veřejnost o pochopení dané situace, která potrvá pravděpodobně až do 1. října 2023, a využití objízdné trasy pro nerezidenty, která vede přes Nemojov a Mostek. 

Svoji pomoc při dohledu na dodržování pravidel silničního provozu v tomto úseku přislíbila i Policie ČR. "V jednání je také případné monitorování rezidentní oblasti kamerovým systémem," dodala starostka.


Upřesnění k úplné uzavírce silnice č. II/325 v Dolní Brusnice

Vysvětlení pojmů:

Rezident 

Osoba bydlící v určité oblasti. V tomto případě jsou rezidenty pouze obyvatelé obce Dolní Brusnice. 

Období úplné uzavírky

Úsek silnice č. II/325 v Dolní Brusnici byl úplně uzavřen ve čtvrtek dne 4. května 2023 a předběžně bude tento stav trvat do 1. října 2023.


Objízdná trasa pro nerezidenty (auto do 3,5 t)

Objízdná trasa pro nerezidenty je z Horní do Dolní Brusnice vedena 

- z křižovatky silnic II/325 x III/32545 v Horní Brusnici 

- po silnici II/325 přes Mostek na křižovatku se silnicí II/299, 

- po které pokračuje směrem přes Nemojov a Verdek do Dvora Králové, 

- případně okolo zoo zpět do Bílé Třemešné a Dolní Brusnice.

Více informací včetně map objatých tras a řešení autobusové dopravy je v tomto článku


Objízdná trasa pro místní

  • dopravní obslužnost
  • autobus
  • rezidenty obce Dolní Brusnice

Tato objízdná trasa je vedena po třímetrové komunikaci obydlenými částmi Dolní Brusnice. 

Silnice je úzká, chodí po ní občané Dolní Brusnice, pohybují se tam děti a ženy s kočárky. 

Problematické je i samotné vyhýbání vozidel, především pak autobusů. 

Proto je určena pouze osobám bydlícím v Dolní Brusnici, výjimku tvoří autobus a dopravní obslužnost. 

Místní občané se obávají v případě nerespektování omezení průjezdu obcí dopravních nehod, zranění osob a poškozování soukromého majetku. Zdroj: obec Dolní Brusnice

Foto a mapy: Obec Dolní Brusnice

      


Související články
Konec letošních uzavírek na Královédvorsku - otevírá se Dolní Brusnice i Debrné
Vaše komentáře
Navstevy, 12.05.2023 10:53, Reagovat
Dobry den. Me by napriklad zajimalo jak to bude s navstevou mistnich rezidentu. V Dolni Brusnici mam rodice ,ke kterym jezdim tak 2x do mesice a nerad bych byl pokutovan jen proto ze jedu na navstevu.
jednosměrné objízdné trasy, 12.05.2023 10:43, Reagovat
Ano, dopravní situace v Dolní Brusnici teď jednoduchá není a dalších 5 měsíců nebude. Musíme to vydržet, silnici opravit prostě potřeba je. Sama mám malé děti a na procházky po vsi to teď prostě není.
Ale dle mého názoru to chtělo dvě jednosměrné objízdné trasy, místo jedné obousměrné, která kapacitně a rozměrově vůbec nevyhovuje obousměrnému provozu. Je naivní si myslet, že lidé třeba při cestě z Horní Brusnice do Bílé Třemešné pojedou kolem celé přehrady nebo dokonce až přes Důr Králové. Výsledkem zákazu vjezdu na oficiální objízdnou trasu pro rezidenty je to, že si "nerezidenti" hledají zcela přirozeně cestu kudykoliv jinudy nejbližší jinou trasou a opět obousměrně po kapacitně a rozměrově nevyhovujících místních komunikacích (přes severovýchod Dolní Brusnice, nebo po polní cestě mezi pastvinami na jih od Dolní Brusnice) . Tedy kolaps může velmi brzy nastat i na dalších cestách.
Sáhněme si my Dolnobrusničáci ale do svědomí a vzpomeňme si, kudy jsme jezdili před několika lety při uzavírce stejné silnice v Bílé Třemešné - po soukromých polích, lesem, jakoukoliv průjezdnou ulicí v Bílé Třemešné. A teď voláme na sousedy policisty... Buďme opatrní, ohleduplní a taky trošku chápající.
Re: jednosměrné objízdné trasy12.05.2023 12:49, Reagovat
Přesně tak-zapoměli 😉😉😉.Nejela jsem přes Dolní ani jednou co je zákaz,našla jsem si svou cestičku,sice je o kousek dál ale ofiko 🙂🙂🙂🙂 .

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 2542x