Vyhledej
Novinky emailem
Metuje > Co se děje > hudba

Collegium Marianum s Tomášem Šelcem zakončí letošní Hudební léto Kuks

Redakce / 17.08.2023
Festival Hudební léto Kuks letos zakončí 19. srpna 2023 slovenský basbarytonista Tomáš Šelc, který vystoupí v kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu od 18:00 spolu se souborem Collegium Marianum a jeho uměleckou vedoucí Janou Semerádovou. Na programu budou díla autorů z 18. století i novodobá premiéra skladby z kukského archivu.
Na programu se budou střídat vokální a instrumentální díla. Mezi vokální patří Regina coeli Antonína Reichenauera, Benedictus z Missa Corporis Domini ZWV 3 Jana Dismase Zelenky a árie Quae est ista tam pulchra tam cara Johanna Josepha Fuxe, mezi instrumentální pak Ouverture IV. in g Johanna Josepha Fuxe, Triosonata g moll Johanna Joachima Quantze a Concerto G dur pro flétnu Giuseppe Tartiniho. Ve špičkovém podání těchto interpretů zazní rovněž novodobá premiéra skladby z kukského archivu, konkrétně Ave Regina in D od milosrdného bratra, kterým je Benignus Roth (1729–1807).

Basbarytonista Tomáš Šelc je Basbarytonista Tomáš Šelcabsolventem VŠMU v Bratislavě ve třídě Petera Mikuláše. Od roku 2006 se pravidelně účastnil domácích i zahraničních mezinárodních pěveckých soutěží (Karlovy Vary, Eger, Praha, Mnichov, Berlín), na kterých získal osmkrát první, druhé i třetí místo a několik mimořádných ocenění poroty. Představil se na prestižních koncertních pódiích a mezinárodních festivalech (Schleswig-Holstein Musik Festival, Festival de Santander, Johannesburský mezinárodní Mozartův festival, Musica Nobilis, Pražské jaro, Wratislavia Cantans a další). Je členem prestižních sborových a ansámblových seskupení Collegium Vocale Gent, Clemencic Consort, Taverner Consort a Savaria Baroque Orchestra.

Flétnistka Jana SemerádováPražský soubor Collegium Marianum se od svého založení v roce 1997 věnuje provádění hudby 17. a 18. století se zaměřením na české a ve střední Evropě působící autory.
Soubor působí pod uměleckým vedením flétnistky Jany Semerádové a úzce spolupracuje s významnými evropskými dirigenty a sólisty jako jsou Andrew Parrott, Damien Guillon, Peter Kooij či Sergio Azzolini. Soubor vystoupil na festivalech a prestižních pódiích jako například Utrecht Oude Muziek Festival, Händel-Festspiele Halle, Tage Alter Musik Regensburg, Bachfest Leipzig, Palau Música Barcelona. V roce 2010 se Collegium Marianum stalo nositelem ocenění za zásluhy o kvalitu a šíření české hudby udělovaného českou sekcí Mezinárodní hudební rady UNESCO.

Festival pořádá Královédvorský chrámový sbor z.s. spolu se správou hospitálu Kuks. Finančně jej podpořilo Ministerstvo kultury, Státní fond kultury a město Dvůr Králové nad Labem. Rezervace vstupenek je možná prostřednictvím mailu rezervace@hudebniletokuks.cz. Více informací naleznete na www.hudebniletokuks.cz.

Související články
Hudební léto Kuks 2022 – třináctý ročník mezinárodního festivalu
Hudební léto Kuks 2023 – čtrnáctý ročník mezinárodního festivalu
Pražští komorní sólisté zahájili 14. ročník festivalu Hudební léto Kuks
Světově uznávaný trumpetista Reinhold Friedrich vystoupí na festivalu Hudební léto Kuks
Vítěz Eurovizní soutěže mladých hudebníků v Montpellier Daniel Matejča zahraje na festivalu Hudební léto Kuks
Daniel Matejča s Petrem Rajnohou nadchli publikum na festivalu Hudební léto Kuks
Klavírní virtuos Ivan Klánský zahraje na festivalu Hudební léto Kuks
Bravurní recitál Ivana Klánského na festivalu Hudební léto Kuks
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 198x
 
27.04.2023 - Sváteční prodej: 1. května prodej bez omezení, ale 8. května počítejte s omezením prodeje ve velkých prodejnách
19.04.2023 - Malé obchody v obcích do 1 tisíce obyvatel obdrží v našem kraji celkem více než 3,8 milionu korun na provoz z dotace ministerstva průmyslu.

Kalendář akcí